Açıklamaları yine gündem oldu… Akşener’e HDP tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile görüşme olasılı ile ilgili konuşan Akşener, “CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez. Bakanlık gibi alışveriş olması mümkün değil” dedi. Öte yandan Akşener, konuşması sırasında HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar için “Mithat Hoca” ifadesini kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Akşener, konu ile ilgili şöyle konuştu:

”Dün kavga edilmeyen konuda görüşme bile problem yaratıyorsa herkesin dikkat edilmesi lazım. O masada defalarca iddia edildiği gibi, o masada HDP yok. Mithat Hoca’nın söylediğine göre kendileri de ikrar ediyor. Zaman zaman HDP yöneticilerinden farklı söylemler oldu. Ben o söylemlerin her birini bu ucube sistem ateşine odun atmaktır dedim. Bu sağduyunun devam etmesi ve derinleşmesi gerekiyor. Bakanlık gibi alışveriş olması mümkün değil. Diyalog başka bir şeydir, CHP diyebilir, anlayışla karşılardım. ‘Sizin oy oranınızla HDP’nin oyu farklı hadi size güle güle’ deselerdi o masadan kalkardık. Alengirli işe karşıyım, dürüstlük ve açıklıktan yanayım. CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez.”

Akşener’in HDP ile ilgili sözlerine HDP cephesi başta olmak üzere birçok isimden tepki geldi.

HDP İstanbul Milletvekili Kenanoğlu Ali, Akşener’in açıklamalarını alıntılayarak şu paylaşımı yaptı:

Ünlü piyanist Fazıl Say da Akşener’in ifadelerine tepki gösteren isimler arasına girdi.

Gazeteci yazar Sevda Türküsev de söz konusu açıklamalar ile ilgili “Akşener, HDP ile diyaloğa sıcak bakmaya başlamış. CHP, HDP ile görüşür ama taleplerini masaya getiremez. Bence yine büyük konuşuyor” yorumunda bulundu.

Hilal Kaplan ise Akşener’in bu sözlerini Twitter hesabından yaptığı şu ifadelerle yorumladı:

Gazeteci Nedim Şener de Akşener’in açıklamalarını alıntılayarak “Zaman gösterir” dedi.

Akşener’e tepki gösteren diğer isimlerin ise açıklamaları şu şekilde:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir