Erdoğan’ın hamlesi sonrası Karadeniz’de ‘tehlikeli’ gelişme! Eray Güçlüer yorumladı

Ukrayna geçtiğimiz günlerde, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Novorossiysk Limanı’na insansız deniz araçlarıyla saldırı gerçekleştirildiğini duyurarak liman yakınlarındaki Olenegorsky Gornyak adlı Rus savaş gemisini vurdu. Haber7 muhabiri Yavuz Selvi’de bu meseleyi ve Karadeniz’de oluşabilecek sorunları Dr. Eray Güçlüer ile konuştu. 

“BİR SONRAKİ ADIM ÇİN’İN YIPRATILMASI OLACAKTIR”

Haber7 Güvenlik Analisti Dr. Eray Güçlüer şunları söyledi:

Ukrayna Savaşı’nın cepheleri artık Ukrayna ile sınırlı değil.  Bunun temel sebebi ise Kırım ve Donbass’daki çatışmaların statik hale gelmesidir. Yani ne Krıım ne Donbass cepheleri ilerleyebiliyor.   Rusya’nın her gün kan kaybettiğini görüyoruz. Rusya’nın günlük savaş maliyetini 1 milyar dolar. Kaybı 200 bini geçmiş durumda. Bu böyle devam ederse Putin’in zayıflaması ve Rusya’nın dizaynının önü açılacak. Zaten amaçta bu. Ukrayna savaşı bir yıpratma savaşıdır.  Putin iktidarının zayıflayıp Rusya’nın ABD ve Batı’ya tabii olduğu bir ortam amaçlanıyor.  Bir sonraki adımda Çin’in izole edilmesi olacaktır. 

“KARADENİZ’E GİRMEK İÇİN TÜRKİYE’Yİ ZORLADILAR”

Rusya’nın çatışmaları kuzeye taşıma hamlesine karşı Batı’da çatışmaları Karadeniz’e taşıdı. Ukrayna savaşı daha büyük küresel kırılmaların ayak sesidir.  Bu iş daha da genişleyecektir. Bu savaş hemen bitmeyecektir. Yeni Ukraynaların oluştuğu durumları görme imkanımızda son derece yüksek. Bu çerçevede savaşın Karadeniz ayağı bizim için önemli bir hal aldı. Türkiye Montrö’yü uyguladığı için ABD’nin konvansiyonel güçleri Karadeniz’e giremiyor. Bunun için Türkiye’yi zorladılar. Boğaza mayın döşendi, Yunanistan ile kriz çıkarılmaya çalışıldı. Dedeağaç’a Amerika tarafından bin tank getirildi. Türkiye’yi aşamayınca yeni bir yol denediler.

“RUS KITA SAHANLIĞINI GÜVENİLMEZ HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

 İnsansız deniz araçları ile Rusları vurmaya başladılar.  Vurdukları yerler de Rusya anakarasında olan yerler. Novorossiysk limanı gibi birçok liman var orada.  Burası Rusya’nın tahıl ihracatı yaptığı ticaret limanıdır.  Hedef artık sivil hedeflerdir.  Savaş artık Rusya kıta sahanlığı içerisinde Karadeniz’e taşınmış durumda. Şu anda kullanılan araçlarında el yapımı olduğu, içerisinde yaklaşık 200 kg patlayıcı olan  ve İngiliz Özel Kuvvetleri’nin yaptığını tahmin ettiğimiz araçlardır. Bununla Rus kıta sahanlığının güvenilmez hale geldiğini dünyaya ilan ettiler. 

“KARADENİZ’DEKİ DURUM DAHA KRİTİK BİR HALE EVRİLMEYE BAŞLADI”

 Türkiye’nin Rusya ile arasını bozması için her türlü  provokasyonu yapabilirler.  Rusya’nın gemisine Türkiye’nin kıta sahanlığında saldırma girişimi olabilir. Özellikle iki ülke arasındaki ilişkiyi bozmak adına olası provokasyonlara karşı çok dikkatli olmak lazım. Tam da Tahıl Koridoru anlaşmasının yenilenme arifesinde. Batı ve ABD aslında bu anlaşmanın yenilenmesini istemiyor. Çünkü Rusya üzerinde ekonomik baskıyı artırmak istiyorlar.  Fakat Türkiye Rus tahılını alıp, burada işleyerek un haline getirip dünyaya eşit satma konusunda bir teklif hazırlamış durumda.  Böyle olursa Türkiye ekstra bir kazançta sağlamış olacak.  Türkiye gıda merkezi haline gelecek.  İşte Türkiye’nin  bu menfaatleri elde etmesini istemeyen de çok.  Bu yüzden bizim Karadeniz’deki kıta sahanlığı konusunda daha dikkatli olmamız lazım.  Belki de oraya da ilave kuvvet ayırmamız da gerekebilir.  Karadeniz’deki durum daha öncekilere göre daha kritik bir hale evrilmeye başladı. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir