‘Ülkeyi yeniden inşa edeceğiz’

MEHTAP GÖKDEMİR İzmir – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesinin ardından ilk kez dün gittiği seçim bölgesi İzmir’de yoğun ilgiyle karşılandı. Kılıçdaroğlu, ‘İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye’yi demokrasiyle, sosyal devletle yeniden inşa edebiliriz” dedi.

Millet İttifakı liderleri Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal dün, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi” için İzmir’de buluştu. Genel Başkan Meral Akşener’in katılmadığı programda İYİ Parti’yi Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale temsil etti.

Kılıçdaroğlu, salona liderlerle birlikte geldi, uzun süre ayakta alkışlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Müstakbel Cumhurbaşkanımız” diye hitap ettiği Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE: İkinci yüzyılı birlikte inşa edeceğiz. İşimizin çok kolay olduğunu kimse düşünmesin. Güzel bir Türkiye, yaşanabilir bir Türkiye, barış içinde bir Türkiye, kalkınan ve büyüyen, bölgesinde ve dünyada saygınlığı olan bir Türkiye. Hepimizin idealinde olan bir Türkiye. Zor zamanlardan geçtiğimizin farkındayım.

GÜÇLÜ DEMOKRASİ: Dört ayaklı bir stratejiden söz edeceğim. Birinci ayak; güçlü bir demokrasi. Güçlü bir parlamenter sistem. Altı lideri bir araya getiren temel felsefenin özünde demokrasi yatıyor.

HESAP VERMELİ: Demokrasinin varlığı, halktan toplanan vergilerin hesabının halka verilmesidir. Dedik ki Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. 85 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığını Ulusal Vergi Konseyi her yıl toplanacak, bir rapora bağlayacak. Bunun taahhüdünü yaptık, altı lider altına imza attık.

ÖZGÜRCE TARTIŞILACAK: İkinci ayak; üreten Türkiye. Her alanda üreten bir Türkiye. Millet İttifakı’nın iktidarında üniversitelerde her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Hiç kimse farklı düşündü diye üniversiteden atılmayacak.

SOSYAL DEVLET: Üçüncü ayağımız; güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye’yi demokrasiyle, sosyal devletle yeniden inşa edebiliriz. Hiç kimsenin kendisini devletin gölgesi altında, güvence altında hissetmediği değil, hissettiği bir devleti inşa etmek zorundayız.

DEVLETTE LİYAKAT: Dördüncü ayağımız; sürdürebilirlik. Gayet güzel, demokrasiyi getirdiniz, sosyal devleti inşa ettiniz ama durduğunuz andan itibaren geriye gidersiniz. Dünya hızla değişiyor. Bilimde, teknolojide büyük değişimler oluyor, bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Sürdürülebilirliğin kilit anahtarı, devlette liyakattir. Birikimli insanların devlet yönetiminde olmasıdır. Değişime öncülük yapan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir