Ekrem İmamoğlu’ndan AKP’ye proje göndermesi: İstediğiniz gibi kopyalayabilirsiniz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Afetlere Karşı Dayanıklı İstanbul Proje Tanıtım Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. İmamoğlu burada İstanbul için 10 maddelik afet planını açıkladı ve hedeflerini anlattı. Bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve uzmanlarla “Dayanıklı İstanbul Vizyon 2050” planını hazırladıklarını bildiren İmamoğlu, İstanbul’u geleceğe taşıyacağına vurgu yaptığı projenin 10 ayrı temada olduğunu kaydetti.

“BUGÜN YAŞANAN YÜKSEK KİRA SORUNUNUN KAYNAĞI BU…”

Göreve geldikleri dönemi anımsatan İmamoğlu, “İBB kentsel dönüşümden resmen çekilmiş, sorumluluk bakanlık ve ilçe belediyelerine bırakılmıştı. Deprem toplanma alanlarını imara açtılar. Belediyenin elinde rezerv alan olarak kullanılabilecek alanları özelleştirdiler, KİPTAŞ eliyle rezidans ve lüks konutlar ürettiler” diye konuştu.

İmamoğlu, bugün yaşanan yüksek kira sorununun kaynağının da bunlar olduğunu söyledi.

ERDOĞAN’IN O SÖZLERİNE YANIT

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yerel ve merkez yönetime’ yönelik sözlerine gönderme yapan İmamoğlu, “Yerel idare genel diye hiç ayrım yapmadık. Devletin bütün kurumları kimin ihtiyacı varsa onun yanında olmak zorundadır” dedi.

İKTİDARA ‘PROJE’ GÖNDEMESİ: ‘İSTEDİĞİNİZ GİBİ KOPYALAYIN…’

“‘Yok mu artıran’ mantığı bizde olmadı olmaz” diyen İmamoğlu “Kopyala yapıştır yaparak kendi projeleri gibi sunmak isteyenlere söylüyorum; her projemizi istediğiniz gibi kopyalayabilirsiniz, kendi projeniz gibi anlatabilirsiniz. Dünyaya bizim baktığımız gibi bakmadığınız sürece sonuç almanızı beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PROJE DEYİNCE BETON VE RANT ANLIYORSUNUZ”

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Bugünden başlayarak 10 ayrı temada İstanbul’u geleceğe taşıyacak projelerimizi açıklayacağım. Projelerimizin tamamı halkçı adil, şehrimizi dönüştüren projelerdir.

‘Yok mu artıran’ mantığı bizde olmadı olmaz. Kopyala yapıştır yaparak kendi projeleri gibi sunmak isteyenlere söylüyorum; her projemizi istediğiniz gibi kopyalayabilirsiniz, kendi projeniz gibi anlatabilirsiniz. Dünyaya bizim baktığımız gibi bakmadığınız sürece sonuç almanızı beklemiyoruz. Proje deyince beton ve rant anlıyorsunuz, biz insan odaklı ve yerinde hizmet anlıyoruz.

“DEPREM TOPLANMA ALANLARINI İMARA AÇTILAR”

Göreve gelince gördük ki İstanbul’da afete karşı bir proje yapılmamış. İBB kentsel dönüşümden resmen çekilmiş, sorumluluk bakanlık ve ilçe belediyelerine bırakılmıştı. ‘Hiçbir şey yapmamışlar’ demek elbette haksızlık ama özellikle İBB’yi sürecin dışına itmeleri çok kötü bir sonuca neden oldu.

Deprem toplanma alanlarını imara açtılar. Belediyenin elinde rezerv alan olarak kullanılabilecek alanları özelleştirdiler, KİPTAŞ eliyle rezidans ve lüks konutlar ürettiler. Bugün yaşadığımız yüksek kira sorununun kaynağı da budur.

“69 ALANDAN SADECE 2’Sİ GERÇEK RİSKLİ ALAN”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli ilan edilen 69 alandan sadece 2’si gerçek riskli alan. Bu çok vahim bir durum. Tabir-i caizse görevinizi kötüye kullanıyordunuz. Bir tarafta büyük hasar ve can kaybına yol açacak yerler varken, kentin kuzey alanına yönelmişlerdi.

Son 20 yıldır insanları evlerinden ve semtlerinden ettiler. Vatandaş ve müteahhidi o kısır alan sıkıştırarak başbaşa bıraktılar. Kimsenin birbirine güvenmediği bir ortam oluştu. Kentsel dönüşüm tabirini vatandaşlar duymak istemiyordu. Kentsel dönüşümle ilgili inanılmaz bir önyargı oluşmuştu. Yıllar boyunca çözümsüz kalmış alanlarda umutsuz vatandaşlarımızla anlaşarak yeni bir dönemin başladığını gördük. Örneğin Eyüpsultan Yeşilpınar mahallesinde yıllardır çözülmemiş sorunları çözdük.

İstanbul Deprem Konseyi Kurulması için güçlü çağrılarda bulunduk. Maalesef çağrılarımız karşılıksız kaldı. İBB’nin davetli olmadığı Afet Koordinasyon toplantıları organize edildi. Bütün bu ötekileştirici tabloya rağmen heyecanımızı kaybetmeden konuyu tüm boyutlarıyla ele almak üzere toplantılar düzenledik. Dayanıklı İstanbul için vizyon 2050 planı hazırladık.

Kentsel dönüşüm projelerini bizle yapmak isteyen vatandaşlarımıza kamu bankalarından bir kuruş kredi verilmemesine rağmen yolumuza devam ettik. Kentsel dönüşümde vatandaşımızla yüzde 100 uzlaştık. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, toplam 5 bin 925 konutu sahiplerine teslim ettik.

“İŞ BİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Biz bu işi biliyoruz. Halkçı, çevreci ve sorun çözen bir anlayışla yapıyoruz. Hakikat ötesi kampanya yapan bazı kişiler bize hesap soruyor. Asla doğru olmayan bir vaat setinin hesabını soruyorlar. Kalıcı bir çözüm için iş birliğine ihtiyacımız var. Kentsel dönüşümde en çok mağduriyet yaşayan kesimin emeklilerimiz olduğunu tespit ettik. Dar gelirli emeklilerimize 9 bin lira kira desteğini biz sunacağız.

“20 YILDA 60 BİN KONUT YAPILDI”

İstanbul’da üretilecek konut sayısı borsa gibi bir ara 500 bin diyorlar, 650 bin oluyor, 300 bine düşüyor. Afaki konut rakamlarıyla karşı karşıyayız. Bunun gerçekleştirilebilir olmadığını herkes biliyor. TOKİ 21 yılda, İstanbul’da toplam 98 bin 246 adetlik projenin sadece yüzde 60’ı tamamlanmış. Yani 21 yılda yapılan 60 bin konut bile değil. Şaka gibi. Seçim öncesi insanımızı aldatmaya dönük bu açıklamaları kınıyorum.

“KRONİK SORUNLARI ÇÖZDÜK”

Pandemi döneminde 130 noktada kronik sorunları çözdük. Yıllardır yaşanan mağduriyeti giderdik. Barajlarımızı da odağımıza aldık. 56 km dere ıslah çalışması yaptık. Acil ulaşım yollarını belirledik. Gıda krizinin önüne geçecek lojistik hazırlıklarımızı yaptık. 33 semtte deprem dirençli park uygulaması yaptık. Afet durumunda buralarda elektrik kesintisi yaşanmayacak. İstanbul’un bina envanteri bile yokken dijital ikiz modelini çıkardık. Açtığımız 100 kreş, deprem anında anne ve çocuklar için özel birimlere dönüşecek.

DEPREME DAYANIKLI İSTANBUL İÇİN 10 PROJE

Dayanıklı ve güçlü altyapı yatırımlarına devam edeceğiz. Barajları güçlendireceğiz. 2014 temelini attıkları, 2016’da açılışını yapacaklarını söyledikleri Melen Barajı için sesleri çıkmıyor. Teknoloji sağlayamıyor, kaynak bulamıyorsanız, bize verin kısa sürede tamamlayalım. Kamu kaynağını heba etmeyelim.

Raylı sistem hatlarımızı depreme dayanıklı olarak inşa ediyoruz. 2 yakada 10 bölgede yeni afet lojistik bölgesi inşa edeceğiz. Yerlerimiz hazır. 50 bin konutta yerinde dönüşüm sağlayacağız. Tespit ettiğimiz 200 bin yapı için olmayacak vaatler değil ayakları yere basan çözümler sunuyoruz. Riski değil, rantı yüksek alanlarda dönüşüm yaptılar. Biz adımlarımızı sağlam atacağız. 10 bin konut söz vermiştik 12 bin konutu teslim etmiş olacağız.

2024-29 arasında 22 bin konutu dönüştürmek için gaza basacağız, hedefimiz 50 bin konutu dönüştürmek. 10 öncelikli alanda 125 bin binada dönüşümün önünü açacağız. Güçlü bir finansal destek sağlayacağız. Yüzde 60’ını dar gelirliler için biz sağlayacağız. Dar gelirli emeklilerimizin inşaat maliyetlerinin yüzde 65’ini biz karşılayacağız. Tüm riskli yapılara sabit taksitli 2 yıl vadeli faizsiz ödeme desteği sunacağız.

Bu iş için bütçemizden 8 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Bununla merkezi yönetime de destek sunuyoruz. 40 semtte 60 bin konutu güçlendirmeye destek sağlayacağız. 25 semtte 20 bin yeni konut projesini hayata geçireceğiz. 70 semtte afete dirençli parklar yapacağız. Güvenli yeşil alanlar projesini de hayata geçiriyor olacağız. Erken uyarı ve acil durum projesini hayata geçireceğiz. Her yıl 250 bin İstanbulluya afet farkındalık eğitimi vereceğiz.

“ONLARA DİZ ÇÖKTÜRECEĞİZ”

İstanbul ancak imar ve rant lobilerini yenerse depreme hazır hale gelebilir. İstanbul’un depremle sınavı 16 milyon insanın bir avuç insanla sınavıdır. Onlara diz çöktüreceğiz, İstanbul diz çökmeyecek. İstanbul zamanla yarışıyor, yoldan çıkarmak isteyenlere tahammülümüz yok”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir