Kredi Kartının Açığını Bulmuşlar: Özel Banka 102 Milyon TL Dolandırılmış

Özel bir bankanın esnaflara temin ettiği kredi kartının açığını bulan toplam 64 kişi, bankayı 102 milyon lira dolandırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Aralarında kebapçı, künefeci, dolmuşçu ve lastikçilerin bulunduğu çete için hazırlanan iddianamede, 4.2 milyon liraya suşi alındığı ortaya çıktı.

Özel bir bankanın müşteri hattına gelen ihbar sonrasında bankanın yaptığı denetlemeden, dolandırıcılığın korkunç boyutu ortaya çıktı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, savcılık onlarca hesap ve işletme kartına bloke koydurdu. Savcılığa sunulan rapor, bankanın bir sistemsel açığının fark edildiğini de ortaya koydu. Şebeke, işletmelere verilen kartlara milyonlarca liralık yükleme yaptı. Örneğin 30 bin lira limiti olan bir kartla 27 milyon liralık bir harcama yapılabildi.

136 sayfalık iddianameye göre, açığı fark eden Necip Şükrü Kızılağıl’ın hesabına ilk para 4 Şubat günü geldi. Kızılağıl, gelen parayla bankaya olan kart borçlarını kapattı; aracının üzerindeki rehini kaldırdı. Paranın gelmeye devam ettiğini gören Kızılağıl bu kez güvenebileceği ‘esnaf’ aramaya başladı. Temasa geçtiği kişilerden, ilgili bankanın kartını istedi. Kart bulundukça para gelmeye devam etti.

Hesaplara para geldikçe alışveriş yapıldı. Lastik satan bir şirketin yetkilisi olan Kızılağıl, 30 bin lira limitli kartıyla 27 milyon liralık mal aldı. Tutuklanan kebapçı Ümit Geçgel’in 9 bin TL limitli kartı ile 15 milyon 656 bin liralık mal alındı.

İstanbul Sultanbeyli’de künefe satan Nurullah Öksüz’ün 71 bin lira limitli kartı ile 12 milyon 751 bin liralık mal alındı. Öksüz bir tekel bayiinden 2 milyon 568 bin liralık, bir suşiciden ise 700 bin liralık alışveriş yapmış.

Dolmuşçu Suat Toğluk’un 50 bin TL limitli kartıyla 9 milyonluk alışveriş yapıldı. Bir suşiciden 3 milyon 443 bin lira harcanmış.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan sanıklar suçlamaları kabul etmedi. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için önümüzdeki ayın başına gün verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir