Kripto para borsasını taklit ederek milyon dolarlık vurgun yapmışlar!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, yurt dışı merkezli popüler bir kripto para borsası olan “Coinbase” ismini taklit eden sahte yatırım uygulamalarıyla mağdurları büyük miktarda dolandırdıkları iddia edilen bir dolandırıcılık şebekesi tespit edildi. Şebeke, sahte uygulamalar aracılığıyla topladığı paraları sanal paralar üzerinden aklama yoluna gitmiş.

Şüpheliler hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” gibi ciddi suçlamalar yöneltildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara başta olmak üzere İstanbul, Bursa, İzmir, Trabzon, Gaziantep, Antalya, Muğla, Konya ve Tekirdağ’da 30 ayrı adrese eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek 20 şüpheliyi gözaltına aldı.

Operasyonlar sırasında şüphelilerin işlem yaptığı kripto cüzdanları bloke edilerek, mağdurların zararlarının giderilmesine yönelik önlemler alındı. Bu sayede mağdurların kripto hesaplarındaki yaklaşık 1,8 milyon dolarlık zararın ilk etapta karşılandığı belirtildi.

Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir