Mirasımıza Sahip Çıkmak

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti bu toprakların tarihinde halkın kendi kaderini belirleyebildiği ve kendi kendini yönetme yetkisini elinde tuttuğu tek devlet örneğidir.

Atatürk, Türk Milletini uyuduğu derin uykudan uyandırıp farklı bir bakış acısıyla kendi kaderlerine yön verebilecekleri toplumsal haklar demeti hediye etmiştir. Atatürk’ün Türk milletine güveni tamdı, bıraktığı mirasa sahip çıkılacağını biliyordu. Şimdi bize düşen bu hediyenin gardiyanları olarak mirasımıza sahip çıkmaktır. 

Atatürk’ün bu coğrafyada kurduğu Türkiye Cumhuriyeti 100 yıl boyunca üzerine gelen yönetimlerin sarsamadığı bir sistemdir. Bizler bunu kutlamalı ve her şeyin ötesinde korumalıyız. Çünkü 29 Ekim bizlerin özgür bir toplum olduğunun hatırlatmasıdır, yenik bir devletin tekrardan ayağa kaldırılıp yeniden yaratılışıdır. 

İnsan olmak onurludur çünkü biz insanlara yaradılış esnasında kendi ruhundan üfleyen Allah, 99 sıfatının enerjilerini de bizlere vermiştir. İnsana akıl, fikir ve özgür irade veren Allah bizlerin bu güçlere sahip olmamızı arzu etmiştir. Cumhuriyet sayesinde Türk haklı padişahın tebaası olmaktan çıkıp kendi seçimlerini kendisi yapabilen, kendi kendini yöneten özgür bir halk olmuştur. 

İleri görüşlülüğü herkesçe malum olan Atatürk, kurduğu bu yeni devletin devamı için sağlam temeller atılması gerektiğini biliyordu. O, bir bağımsızlık savaşı kazanıp yeni bir devlet kurmuştu ancak bu devletin özgür ve uygar bir ülke olarak yoluna devam etmesi için yapılacaklar vardı. Bu nedenle siyasal, ekonomik ve toplumsal inkılaplara önem verdi. Önceliği hep eğitimdi. Çocuklar ve gençler onun için çok kıymetliydi. “Bütün ümidim gençliktedir!” sözüyle kurduğu cumhuriyeti gençlere armağan etti. Sadece yaşadığı sürede değil, ölümünden yıllar sonra da Türk halkına ışık olmaya devam etti. Türkiye gibi etrafına savaşların durmaksızın sürdüğü bir coğrafyada, “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüyle hep barışın tarafında olmamızı sağladı. 

Cumhuriyetimiz, ülkemiz halkına eşi benzeri olmayan bir hediye olmanın ötesinde tüm dünyaya ilham olan değerlere sahiptir. Bunun kıymetini bilmeli ve Türk Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalması için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım ki muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur!

Web

Instagram

X

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir